BSS bez tajemnic
BSS bez tajemnic
Odkryj świat nowoczesnych usług biznesowych z gospodarzem Wiktor Doktór. Posłuchaj informacji z życia Pro Progressio, ciekawostek na temat outsourcingu, centrów usług wspólnych i szeroko rozumianego świata BSS.
Wiktor Doktór
PodcastAI
PodcastAI

#890 Czy Europa traci BSSy?

E890 • Mar 18, 2024 • 9 mins

Dziś odcinek solowy, w którym omawiam temat przesunięcia biznesu BSS z Europy do Azji, znaczenie tanich destynacji dla firm oraz wpływ technologii na Centra Usług Wspólnych i branżę outsourcingową. Znajdziecie tu komentarz w odniesieniu do nowo tworzonych centrów R&D, ale także i do analizy rozwoju sektora BSS w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej. Swoje miejsce w niniejszym odcinku znalazła także technologia, a w zasadzie jej wpływ na rozwój zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Z początkiem roku 2024 dość często w mediach słyszymy o tym, że branża BSS, w tym IT i Centra Usług Wspólnych doświadczają redukcji zatrudnienia. Przyczyn jest tu wiele, a część z nich znajdziecie w tym odcinku podcastu. Zapraszam.

Key Points

  • Wiktor Doktór omawia kwestię przenoszenia biznesu BSS z Europy do Azji, wyrażając swoje przemyślenia na temat tego, czy jest to trend czy raczej dywersyfikacja rynku.
  • Podkreśla rosnący wpływ technologii, takich jak sztuczna inteligencja i roboty, na procesy biznesowe i usługi BSS, co może prowadzić do zmniejszenia potrzeby taniej siły roboczej w niektórych lokalizacjach.
  • Zauważa, że choć proste procesy mogą być przenoszone do Azji, to w Europie nadal rozwijane są bardziej zaawansowane i wartościowe stanowiska pracy, co wskazuje na ewolucję i specjalizację rynku BSS.
- / -