BSS bez tajemnic
BSS bez tajemnic
Odkryj świat nowoczesnych usług biznesowych z gospodarzem Wiktor Doktór. Posłuchaj informacji z życia Pro Progressio, ciekawostek na temat outsourcingu, centrów usług wspólnych i szeroko rozumianego świata BSS.
Wiktor Doktór
PodcastAI
PodcastAI

#878 SSC, GBS i co jeszcze?

E878 • Feb 13, 2024 • 15 mins

Zastanawialiście się kiedyś nad różnicą między SSC a GBS? Jeśli zajrzymy sobie w teorię branżową, to znajdziemy co najmniej kilka różnych definicji, porównań, wskazań na to jak te różnice się kształtują. Dziś, w 878 odcinku podcastu BSS bez tajemnic, z jednej strony przedstawiam dość prostą różnicę, a dodatkowo rozwijam watek SSC, CUW, GBS o kolejne krótkie nazwy i analizuję wpływ technologii oraz sztucznej inteligencji na SSC i GBS. Dołączam do tego wątek pandemiczny i to jak jak praca hybrydowa i zdalna wpisuje się w kontekst centrów usług wspólnych. Zapraszam!

Key Points

  • Centra Usług Wspólnych (SSC) i Global Business Services (GBS) ewoluują, adaptując nowe procesy i różnią się zakresem świadczonych usług, gdzie GBS często obejmują bardziej zaawansowane funkcje i zapewniają obsługę 24h na dobę na całym świecie.
  • Wybór lokalizacji dla Centrum Usług Wspólnych jest procesem złożonym, który bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak bezpieczeństwo, różnice kulturowe czy dostępność kompetencji, a Polska jest jednym z kluczowych regionów w Europie, gdzie koncentrują się te centra.
  • Pandemia COVID-19 wpłynęła na model pracy centrów SSC i GBS, zwiększając skalę pracy zdalnej i hybrydowej, co może prowadzić do dalszych zmian w strukturze i funkcjonowaniu tych organizacji.
- / -