BSS bez tajemnic
BSS bez tajemnic
Odkryj świat nowoczesnych usług biznesowych z gospodarzem Wiktor Doktór. Posłuchaj informacji z życia Pro Progressio, ciekawostek na temat outsourcingu, centrów usług wspólnych i szeroko rozumianego świata BSS.
Wiktor Doktór
PodcastAI
PodcastAI

#881 WHT od A do Z

E881 • Feb 19, 2024 • 34 mins

Gościem 881 odcinka podcastu BSS bez tajemnic jest Łukasz Kalisz z firmy Alto, z którym omawiam temat podatku u źródła (WHT). Przyglądamy się bliżej problemom z unikaniem opodatkowania, zmianom w przepisach oraz sposobom radzenia sobie z niepewnością prawną. Każdy z tematów dogłębnie zbadany i omówiony.

Key Points

  • Zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła (WHT) wymagają od polskich płatników należytej staranności przy wypłacie dywidend zagranicznym spółkom matkom, co może prowadzić do złożonych interpretacji i długotrwałych procedur zwrotu podatku.
  • Przedsiębiorcy w Polsce mogą napotkać trudności związane z negatywną wykładnią przepisów przez organy podatkowe i sądy, co dotyczy zwolnienia przedmiotowego dla dywidend i wymaga od nich strategicznego podejścia oraz korzystania z profesjonalnego doradztwa.
  • Polski ustawodawca centralizuje sprawy związane z WHT pod egidą Lubelskiego Urzędu Skarbowego, co ma swoje plusy i minusy, ale kluczowe jest uporządkowanie przepisów podatkowych w celu utrzymania atrakcyjności Polski dla inwestorów zagranicznych.
- / -