BSS bez tajemnic
BSS bez tajemnic
Odkryj świat nowoczesnych usług biznesowych z gospodarzem Wiktor Doktór. Posłuchaj informacji z życia Pro Progressio, ciekawostek na temat outsourcingu, centrów usług wspólnych i szeroko rozumianego świata BSS.
Wiktor Doktór
PodcastAI
PodcastAI

#880 Błędy i korekty – CIT, VAT, Ceny Transferowe – jak to wszystko ogarnąć?

E880 • Feb 18, 2024 • 35 mins

Gośćmi 880 odcinka podcastu BSS bez tajemnic są Agnieszka Piętak, Marta Klepacz i Marek Przybylski z MDDP Outsourcing. Wspólnie omawiamy zagadnienia związane z korektami cen transferowych. Pod analizę bierzemy procedury identyfikacji błędów, praktyki korekt oraz perspektywę międzynarodową. Omawiamy również kwestie związane z korektą VAT i różnice między notą korygującą a fakturą korygującą.

Key Points

  • Korekty cen transferowych są specyficznym rodzajem korekty dotyczącym transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, które wymagają szczególnej uwagi zarówno pod kątem ustawy o rachunkowości, jak i przepisów podatkowych.
  • W przypadku korekt cen transferowych istotne jest rozróżnienie, czy korekta odnosi się do cen stosowanych do dostaw towarów i świadczenia usług, gdyż ma to wpływ na rozliczenia w VAT oraz CIT.
  • Ujmowanie korekt w księgach rachunkowych i podatkowych może się różnić w zależności od przyczyny wystawienia korekty, a dla potrzeb VAT-u konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków, takich jak wcześniejsze uzgodnienie warunków korekty.
- / -